Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane zarówno przez lekarza jak i pielęgniarkę poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Ten niezwykle ważny dla lokalnych mieszkańców obszar działalności medycznej po długiej nieobecności dnia 1 stycznia 2012 roku powrócił do Żyrardowskiego Szpitala. O tym, jak ważna jest to komórka działalności medycznej może świadczyć ogromna liczba udzielonych porad ambulatoryjnych, która tylko w pierwszych 10 miesiącach funkcjonowania Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej wyniosła ponad 8500.
Jeśli ktoś czuje się źle i chce zasięgnąć porady lekarskiej lub skorzystać z pomocy pielęgniarki, powinien zgłosić się do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej lub zatelefonować pod specjalny numer telefonu, który został uruchomiony dla tego rodzaju świadczenia.
Numery telefonów
Personel oddziału
Ludmila Lykho
Elżbieta Sałyga
Anna Sałyga
Marcin Krauze
Andrzej Liszewski
Kazimierz Dyl
Urszula Szundryk
Danuta Szejnik-Burdziłowska
Godziny funkcjonowania Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej
- Poniedziałek - Piątek w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego
- Soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 8.00 dnia następnego
NŚOZ zapewnia pomoc lekarską i pielęgniarską w przypadkach nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia oraz wykonywania zabiegów wynikających z konieczności zachowania ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane ambulatoryjnie bądź w domu Pacjenta (tylko w uzasadnionych przypadkach).
Świadczenia są bezpłatne (dla osób ubezpieczonych) oraz płatne dla pacjentów nieposiadających ubezpieczenia (tzw świadczenia komercyjne).
Porady udzielane są bez skierowania.
Dyżurujący w przychodni lekarz i pielęgniarka udziela porad:
- w warunkach ambulatoryjnych, w szpitalu;
- w domu Pacjenta (wyłącznie w przypadkach medycznie uzasadnionych);
- telefonicznie.
Zawsze, kiedy wydaje nam się, że nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy bezwzględnie telefonować pod numer alarmowy pogotowia ratunkowego – 999 lub pod numer 112. Karetka wyposażona w specjalistyczny sprzęt ma fachowy zespół ratowniczy, który szybko dojedzie pod wskazany adres. Nie bójmy się, że będziemy musieli zapłacić za wezwanie pogotowia. Przyjmujący zgłoszenie dyspozytor potrafi ocenić czy stan zdrowia Pacjenta wymaga wysłania karetki, czy też odesłania do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (wyjazdowej lub ambulatoryjnej).